Z jakimi krajami lepiej nie handlować? Zobacz ograniczenia i problemy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Handel zagraniczny wiąże się z licznymi ograniczeniami. Oto najważniejsze informacje dotyczące wymiany handlowej z innymi państwami.

Handel międzynarodowy

Handel na skalę międzynarodową rozpoczął się już bardzo dawno temu. Obecnie jest to jedna z podstawowych form współpracy między poszczególnymi państwami z całego świata, która ma ogromne znaczenie również w innych obszarach gospodarki. Polega ona na wymianie dóbr i usług pomiędzy dwoma zainteresowanymi stronami, z których jedna jest wytwórcą, natomiast druga konsumentem. Obrót towarami w skali międzynarodowej może odbywać się w wielu kierunkach. W miarę rozwoju danej gospodarki państwowej rośnie łączna wartość tego obrotu. To, czym operują poszczególne kraje, to między innymi dobra materialne takie jak produkty rolno-spożywcze, paliwa i surowce mineralne; usługi transportowe, telekomunikacyjne, turystyka zagraniczna oraz różnego rodzaju inwestycje zagraniczne, kredyty i dochody.

Duże znaczenie w handlu międzynarodowym ma Światowa Organizacja Handlu (WTO). Jej zadaniem jest wspieranie i liberalizacja ruchów handlowych pomiędzy państwami, rozstrzyganie kwestii spornych związanych z ograniczeniami, a także ochrona praw własności intelektualnej.

Ograniczenia w handlu międzynarodowym

Handel międzynarodowy może być skutecznie hamowany przez różnego rodzaju restrykcje, które fachowo nazywane są barierami handlowymi. Są to działania i regulacje rządowe, których celem jest ograniczenie swobody przepływu niektórych towarów. Podstawowymi ograniczeniami są:

  • cła importowe,
  • licencje importowe,
  • licencje eksportowe,
  • podatki,
  • bariery celne,
  • bariery pozataryfowe,
  • bariery parataryfowe,
  • embargo.

Jaki jest cel stosowania barier handlowych? Przez sztucznie nakładane koszta wzrasta cena dobra będącego przedmiotem wymiany. Stosowanie takich praktyk jest niekorzystne dla konsumenta i ma na celu ochronę i wzmocnienie krajowych producentów. Ekonomiści zgadzają się co do tego, że bariery handlowe negatywnie wpływają na możliwości handlu międzynarodowego i zmniejszają ogólną wydajność gospodarowania.

Co to jest embargo?

Jedną z największych barier handlowych jest tak zwane embargo. To ograniczenie, które zakazuje importu lub eksportu określonych produktów do lub z jakiegoś państwa. Embargo nakładane jest przez rząd bądź międzynarodowe organizacje, głównie na skutek handlu bronią, stwarzania zagrożenia militarnego, wspierania terroryzmu lub rozwoju broni jądrowej.

Jednym z najpopularniejszych przykładów embarga jest to nałożone na Kubę w 1958 roku. Zostało ono nałożone przez Stany Zjednoczone i początkowo obejmowało jedynie sprzedaż broni. Z biegiem czasu zostało ono poszerzone na prawie cały import. Embargo Stanów Zjednoczonych na Kubę pozostaje jednym z najdłużej trwających ograniczeń. Innym ciekawym przykładem jest embargo nałożone na Republikę Południowej Afryki przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dotyczyło ono dostawy ropy naftowej i było karą za politykę apartheidu.

(Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/autostrady-road-ciężarówka-pojazdów-3392100/)

Z jakimi krajami nie opłaca się handlować?

Embarga i inne bariery handlowe to ogromny problem dla wielu firm, które chcą się rozwijać na rynku międzynarodowym. Jest to trudne zarówno dla importerów, jak i eksporterów. Przed podjęciem decyzji o wymianie handlowej muszą się oni upewnić, czy dane państwo nie jest objęte embargiem. Jeśli tak, konieczne będzie zapoznanie się z wszelkimi regulacjami i uzyskanie licencji, tak by import lub eksport był w pełni możliwy. Ogólnie rzecz biorąc, handel z krajami objętymi embargiem jest niemożliwy, a w najlepszym przypadku się nie opłaca.

Embargo to jednak niejedyny problem przedsiębiorców. Z perspektywy Unii Europejskiej liczba formalności, jakie trzeba dopełnić, by prowadzić działania handlowe z krajami spoza Unii Europejskiej, może być przytłaczająca. Przykładowo decydując się na eksport towarów do Rosji, trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty celnej. Jest to rodzaj obowiązkowej daniny, która musi zostać opłacona po przekroczeniu granicy państwa. Zazwyczaj wysokość tej opłaty to procent z wartości przewożonego towaru. W Rosji obowiązuje pięć stawek opłat celnych, jednak niektóre towary są z niej zwolnione. Przy eksporcie towarów poza Unię Europejską trzeba będzie przygotować również szereg dokumentów. Procedury są dość przejrzyste, jednak dla niedoświadczonego przedsiębiorcy może być to nieco kłopotliwe.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przemysł drzewno-papierniczy a zrównoważony rozwój: możliwości i wyzwania
Przemysł drzewno-papierniczy a zrównoważony rozwój: możliwości i wyzwania
W dzisiejszych czasach coraz większa liczba firm skupia się na zrównoważonym rozwoju, czyli takim, który uwzględnia zarówno wzrost gospodarczy, jak i ochronę środowiska oraz aspekty społeczne. Przemysł drzewno-papierniczy jest jednym z sektorów, w którym zrównoważony rozwój ma szczególne znaczenie. W tym artykule przedstawimy możliwości oraz wyzwania, jakie stoją przed przemysłem drzewno-papierniczym w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Rekuperacja powietrza – co warto wiedzieć?
Rekuperacja powietrza – co warto wiedzieć?
Rekuperacja powietrza to proces odzyskiwania ciepła z odprowadzanego powietrza i przenoszenia go na powietrze świeże, które jest wprowadzane do pomieszczenia. Dzięki temu procesowi, możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ogrzewania lub chłodzenia. Warto wiedzieć, że rekuperacja powietrza ma również pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ zmniejsza emisję CO2 oraz zwiększa efektywność energetyczną budynków.
Czy osoby chore na astmę słusznie rezygnują z podejmowania aktywności fizycznej?
Czy osoby chore na astmę słusznie rezygnują z podejmowania aktywności fizycznej?
Chorzy na astmę często całkowicie rezygnują z uprawiania sportu z obawy o własne zdrowie i życie. Czy słusznie? Sprawdzamy, czy astma faktycznie wyklucza aktywność fizyczną.
Ostatnie wpisy