Jak wykorzystać dane z parku maszynowego i poprawić wydajność firmy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego miesiąca w firmach produkcyjnych przygotowywana jest masa wycen i raportów, od których zależy działanie, a co za tym idzie, wyniki i wydajność całej firmy. W jaki sposób pozyskane dane mogą przełożyć się na zwiększenie atrakcyjności rynkowej firmy i jej wydajności? Sprawdźmy!

Dane w firmie – kluczowy czynnik, wpływający na jej rozwój

Aby móc poprawnie ocenić opłacalność zleceń, kluczowe jest pozyskanie wiedzy o elementach wpływających na koszt realizacji poszczególnych zadań w firmie. Takie informacje można uzyskać poprzez całościowe monitorowanie zleceń. W ten sposób jesteśmy w stanie pozyskać dane, które to będą rzutować na nasze przyszłe przewidywania odnośnie do funkcjonowania firmy. Jest to swego rodzaju model sprzężenia zwrotnego, za pomocą którego można stale analizować i modernizować model kalkulacji, zwiększając precyzyjność i optymalność wycen.

Choć bieżące szacowanie danych brzmi niezwykle dobrze, a także przynosi znakomite wyniki, nie jest tak łatwe do zrealizowania. W takim podejściu kłopotliwa może być konieczność pozyskania, a także gromadzenia danych z licznych źródeł. Nawet w sytuacji, w której wszystkie maszyny w firmie będą mogły pozyskiwać dane w zadowalający sposób, problemem i dużym wyzwaniem może okazać się ich integracja.

Skuteczna akwizycja danych i ich wykorzystanie

Akwizycja danych może okazać się skuteczna tylko wtedy, kiedy będzie obejmować jak największy wycinek działalności przedsiębiorstwa. W integracji uzyskanych danych i ich gromadzeniu pomagają stworzone specjalnie do tego celu programy. Dzięki nim można w czasie rzeczywistym jednocześnie zbierać i analizować dane, niezależnie od tego, czy pochodzą z jednego, czy z różnych typów urządzeń.

Po co nam dane z parku maszynowego?

Dzięki uzyskanym z parku maszynowego danym, możemy nie tylko analizować, lecz także raportować ilość wykorzystanych materiałów do produkcji itd. Za pomocą możliwości zbierania danych, jesteśmy w stanie prześledzić każdy proces składający się na powstanie danego produktu, a tym samym możemy stwierdzić, czy na którymś z etapów możemy poczynić pewne oszczędności, czy też wykonać zmiany przekładające się na zwiększenie wydajności produkcji i tym samym zwiększenie zysków.

Pętla sprzężenia zwrotnego procesu estymacji

Biorąc pod uwagę przewidywania dotyczące tempa i kosztów realizacji poszczególnych zleceń w firmie, i zestawiając je z rzeczywistymi danymi, mamy możliwość porównywania estymowanych parametrów z rzeczywistymi. Na podstawie uzyskanych kalkulacji mamy szansę udoskonalać algorytm szacowania, uzyskując pętlę sprzężenia zwrotnego, która przedstawia się następująco:

  1. Przewidywania dotyczące zleceń.
  2. Wykonywanie zleceń i gromadzenie danych.
  3. Bieżąca kontrola danych i zmiana parametrów, które są wykorzystywane do estymacji.

Za pomocą uzyskanych danych możemy oszacować koszty materiałów, czas pracy przedsiębiorstwa, a także przewidzieć faktyczny zysk. W efekcie firmy mogą wybierać wyłącznie te zlecenia, które są dla nich najbardziej rentowne. Poprawnie przeprowadzana estymacja pozwala rozwijać się firmie. Natomiast ta wykonywana nieodpowiednio przekłada się na obniżenie zysków. Dzięki pozyskanym danym, możemy również oszacować średnią prędkość maszyn, ilość zapasu materiału potrzebnego na rozruch maszyn, liczbę potencjalnych strat podczas produkcji czy wyniki poszczególnych pracowników.

Zdj. główne: George Kedenburg III/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
<strong>Budownictwo – wczoraj i dziś</strong>
Budownictwo – wczoraj i dziś
Budownictwo to dziedzina, która od tysięcy lat kształtuje nasze miasta i wioski, tworząc przestrzeń, w której żyjemy. Od prymitywnych budowli z kamienia po współczesne wieżowce, budownictwo stało się sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkalnych.
Jak wybrać idealne ciasto na specjalną okazję?
Jak wybrać idealne ciasto na specjalną okazję?
Wybór idealnego ciasta na specjalną okazję nie jest łatwy. Nasz artykuł pomoże Ci podjąć decyzję i zaskoczyć gości niezapomnianej ucztą.
Przemysł w kontekście gospodarki
Przemysł w kontekście gospodarki
Przemysł odgrywa kluczową rolę w rozwoju gospodarczym. W jaki sposób? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Ostatnie wpisy