Mieszkaj w inteligentnym domu – wszystko o nowoczesnych rozwiązaniach dla Twojego wnętrza

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozwijająca się technologia co rusz oferuje nam nowoczesne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Nasze domy coraz częściej są wzbogacane o inteligentne systemy, dzięki którym zyskujemy więcej wygody i poczucia bezpieczeństwa. Poznaj niezwykłe właściwości systemu smart home.

Smart home, czy też inteligentny dom, to określenie oznaczające system skonfigurowanych urządzeń domowych, którymi możemy zarządzać w zautomatyzowany sposób, wykorzystując specjalne aplikacje bądź piloty. Inteligentny dom posiada wiele czujników i detektorów oraz jeden zintegrowany mechanizm umożliwiający kontrolowanie wybranych instalacji z dowolnego miejsca w domu. Choć niektórzy mogą uważać taki rozbudowany system za zbędną fanaberię, to nie da się ukryć, że odpowiednio zaprojektowany zapewnia niższe koszty eksploatacji, duży komfort i wyższe poczucie bezpieczeństwa.

Jak działa inteligentny dom?

Urządzenia tworzące inteligentny dom mogą łączyć się z centralą za pomocą fal radiowych albo korzystając ze standardów komunikacyjnych, na przykład Wi-Fi, ZigBee czy Z-Wave. Istotą systemu smart home powinno być zintegrowanie domowych urządzeń w jedną całość, tak aby mogły zgodnie współpracować, bez ingerencji człowieka, i reagować automatycznie na jakąkolwiek zmianę, szczególnie podczas nieobecności właścicieli.

Zarządzanie inteligentnym domem najczęściej ułatwiają specjalne aplikacje, które instaluje się na smartfonie. Producenci urządzeń typu smart home często tworzą własne programy ułatwiające integrację poszczególnych sprzętów oraz kontrolowanie ich. Wśród najpopularniejszych bezpłatnych programów, współpracujących z większością urządzeń, wyróżnia się: Google Assistant, Smart Life, Apple Home czy Amazon Alexa.

System smart home może składać się z wielu różnych elementów. Najczęściej korzysta się z inteligentnych gniazdek, czujników bezpieczeństwa, systemów alarmowych, systemów służących do regulacji rolet i systemów audio. Inteligentna automatyka umożliwia również zarządzanie telewizorami, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, oświetleniem, monitoringiem lub zraszaczami ogrodowymi.

geralt/pixabay.com

Zalety inteligentnego domu

Wachlarz korzyści wynikających z korzystania z systemu smart home zależy przede wszystkim od wybranych urządzeń. Jednak zalety inteligentnego domu można sprowadzić do trzech najważniejszych cech: oszczędności, bezpieczeństwa oraz komfortu.

Oszczędność

Dzięki systemowi smart home mamy możliwość kontrolowania i sprawdzania, które urządzenie zużywa najwięcej prądu. W aplikacjach często możemy ustawić harmonogram działania poszczególnych sprzętów, dzięki czemu będą one automatycznie się wyłączać, zwłaszcza gdy sami o tym zapomnimy. Przemyślane i zautomatyzowane działania wpływają na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Bezpieczeństwo

Podstawę systemów smart home często stanowią kamery, alarmy czy czujniki gazu, dymu i ruchu. Te niepozorne urządzenia mogą uratować nam życie, ponieważ szybko poinformują o zagrożeniu. Monitoring przydaje się zwłaszcza, gdy przebywamy poza domem. Z każdego miejsca na świecie możemy sprawdzić, czy na terenie naszej posiadłości nie przebywają niepożądane osoby.

Komfort

Inteligentne systemy mają ułatwiać nam życie. Dzięki nim nie musimy się zastanawiać, czy zostawiliśmy włączone żelazko bądź oświetlenie, urządzenia wyłączą się bowiem same. Nie ruszając się z miejsca, ustawimy temperaturę, podgłośnimy telewizor i odsuniemy rolety.

Zdj. główne: Sebastian Scholz (Nuki)/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oleje silnikowe do łodzi: Kluczowe aspekty i zalecenia
Oleje silnikowe do łodzi: Kluczowe aspekty i zalecenia
Oleje silnikowe do łodzi: Klucz do bezawaryjnych rejsów. Dowiedz się, jak wybrać, pielęgnować i wymieniać olej, aby zachować wydajność i długowieczność swojego silnika
Jak wybrać odpowiedni celownik do swojej broni? Poradnik dla myśliwych
Jak wybrać odpowiedni celownik do swojej broni? Poradnik dla myśliwych
Sprawdź nasz praktyczny poradnik do wyboru celownika do Twojej broni. Dowiedz się, jakie aspekty brać pod uwagę, aby wybór był idealny i zgodny z Twoimi potrzebami jako myśliwego.
Najczęstsze problemy związane z budową domu
Najczęstsze problemy związane z budową domu
Budowa domu może być pełna wyzwań. Poznaj najczęstsze problemy, abyś mógł uniknąć pułapek i zrealizować swój wymarzony projekt bez stresu.
Ostatnie wpisy