Jak będzie wyglądać transport po zakończeniu inwazji rosyjskiej na Ukrainę? Zbieramy opinie ekspertów

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rosyjska inwazja na Ukrainę naprawdę mocno wpłynęła na branżę transportu. Jak jednak może wyglądać transport po zakończeniu wojny?

Obecny wpływ wojny na branżę transportową

Wojna w Ukrainie toczy się już od ponad miesiąca i nie wygląda na to, by Rosja szybko miała wycofać się z terytorium naszego wschodniego sąsiada. Oczywiście taka sytuacja stanowi bardzo poważny problem dla praktycznie wszystkich branż, które działają zarówno w Ukrainie, jak i w Rosji.

Poza oczywistymi trudnościami w przypadku wjazdu na terytorium Ukrainy i poruszaniu się po tym terenie nie wolno zapominać o sankcjach, jakie zostały nałożone na Rosję. Sytuacja niewątpliwie jest bezprecedensowa i zmienia się bardzo szybko, lecz pierwsze efekty wojny widać już teraz, nawet w Polsce.

Przede wszystkim połowa z 300 tysięcy zawodowych kierowców w Polsce to właśnie Ukraińcy. Naprawdę spory odsetek tej grupy po wybuchu wojny postanowił wrócić do swojej ojczyzny – albo po to, by jej bronić, albo by ratować swoją rodzinę i sprowadzić ją do Polski. W obu przypadkach oznacza to całkowitą niezdolność do pracy, a tym samym firmy spedycyjne tracą pracowników, co w obliczu ogólnego kryzysu związanego z niewystarczającą liczbą kierowców stawia wiele przedsiębiorstw w bardzo niekorzystnej sytuacji.

„Z rozmów, jakie już przeprowadziliśmy dziś z samego rana z przewoźnikami, wynika, że w kilku przypadkach młodzi kierowcy ukraińscy zgłosili swoim szefom, że wracają do Ukrainy, aby bronić kraju. Dochodzą do nas głosy, że ukraińscy kierowcy odmawiają wykonywania przewozów na terenie Rosji. Mówią wprost, że obawiają się zatrzymań, niektórzy obawiają się wręcz o swoje życie” – powiedziała Anna Brzezińska-Rybicka, rzeczniczka prasowa polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.

Rosyjska inwazja uderza również w transport publiczny, w szczególności jeżeli chodzi o busy do Ukrainy. Ich kursowanie jest w obecnej sytuacji niemożliwe, a to może jeszcze bardziej pogrążyć tę odnogę transportu w naszym kraju.

Jak może wyglądać sytuacja po wojnie?

Choć oczywiście świetnie byłoby postawić tę sprawę jasno, ustalenie sytuacji branży transportowej po zakończeniu działań wojennych w Ukrainie jest praktycznie niemożliwe. Nadal nie możemy rokować, jak cały konflikt się zakończy, jak po nim będzie wyglądać Ukraina, a także czy sankcje nałożone na Rosję zostaną utrzymane. Możemy jednak z pełnym przekonaniem założyć, iż infrastruktura drogowa i logistyczna w Ukrainie będą w opłakanym stanie i nie ma żadnych wątpliwości, iż powrót do normalnego działania tych struktur zajmie naprawdę sporo czasu. Oczywiście odbije się to na tamtejszej branży transportowej oraz na wszystkich firmach, które działały w tym państwie.

Zdj. główne: noah eleazar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Romantyczne prezenty dla młodej pary: Wyjątkowe pomysły na prezenty, które umocnią więź między partnerami
Romantyczne prezenty dla młodej pary: Wyjątkowe pomysły na prezenty, które umocnią więź między partnerami
Romantyczne prezenty dla młodej pary mogą wzmocnić ich więź i sprawić, że chwile spędzone razem będą jeszcze bardziej wyjątkowe.
<strong>Nowoczesne technologie i maszyny w przemyśle</strong>
Nowoczesne technologie i maszyny w przemyśle
W dzisiejszych czasach przemysł jest jednym z głównych sektorów napędzających rozwój gospodarczy na świecie. Postęp technologiczny przyczynia się do ciągłego ulepszania i modernizacji maszyn, co przekłada się na wydajniejszą i bardziej ekologiczną produkcję.
Zalety i korzyści stosowania palet przemysłowych w biznesie
Zalety i korzyści stosowania palet przemysłowych w biznesie
Palety przemysłowe są nieodłącznym elementem logistyki i transportu w wielu branżach. Są to płyty platformowe, które umożliwiają skuteczne i bezpieczne przenoszenie towarów przy użyciu wózków widłowych lub innych urządzeń. W tym artykule przedstawiamy zalety i korzyści wynikające ze stosowania palet przemysłowych w biznesie, które przyczyniają się do poprawy efektywności, oszczędności czasu i pieniędzy oraz zwiększenia bezpieczeństwa w procesie logistycznym.
Ostatnie wpisy