Aktywność fizyczna to za mało – co robić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwór?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zachorowanie na raka od jakiegoś czasu nie jest już co prawda wyrokiem, ale mimo to wciąż wiąże się z niebagatelnym zagrożeniem życia. Co może pomóc nam zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu? Oto kilka praktycznych porad.

Nowotwory od zawsze cieszą się złą sławą i stanowią poważny problem nie tylko w Polsce, ale i na całym globie. Według statystyk liczba zachorowań na raka rośnie w oczach, co tylko potęguje strach przed tym niezwykle groźnym przeciwnikiem ludzkiego życia. Wystąpieniu nowotworu można jednak przynajmniej częściowo zapobiec, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 80–90 procent zachorowań na raka ma swoje podłoże związane z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak styl życia, a nie – jak się często uważa – predyspozycjami genetycznymi. To świetna wiadomość, bowiem okazuje się, że nowotwór można pokonać jeszcze przed jego wystąpieniem. Wystarczy tylko popracować nad kilkoma nawykami.

1. Rzuć palenie

Pierwsza i zarazem podstawowa zasada, która pomoże nam zminimalizować zachorowanie na raka, to oczywiście rezygnacja z wszelkiego rodzaju wyrobów tytoniowych, w tym papierosów. Palenie powoduje aż 15 nowotworów, więc wyeliminowanie tego nawyku może uratować nasze zdrowie i życie.

2. Bez aktywności fizycznej ani rusz

Aktywność fizyczna przysłuży nam się na rozmaitych płaszczyznach naszego życia, wśród nich znajduje się również uniknięcie potencjalnego nowotworu. Warto zaznaczyć, że kluczowe znaczenie ma tutaj nie intensywność, a regularność wykonywanych ćwiczeń. Nawet niewielka dawka ruchu zażywana każdego dnia pozwoli nam również na utrzymanie dobrego zdrowia i samopoczucia.

3. Nie zapominaj o zdrowym odżywianiu

Zbilansowana dieta bogata w produkty pochodzenia naturalnego dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych składników, a on w zamian odwdzięcza się nam prawidłowym funkcjonowaniem. Krótko mówiąc – układ idealny. Co więcej, prawidłowa dieta to klucz do utrzymania prawidłowej masy ciała.

4. Ogranicz alkohol

O tym, że tytoń jest substancją rakotwórczą, wie właściwie każdy, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podobne właściwości wykazuje również alkohol. Bez względu na to, po jaki jego rodzaj sięgniemy, ryzyko wystąpienia nowotworu staje się coraz większe. Warto zatem pamiętać, by w miarę możliwości unikać napojów wyskokowych na co dzień i ewentualnie sięgać po nie tylko podczas specjalnych okazji.

5. Unikaj ekspozycji na promienie słoneczne

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może okazać się opłakana w skutkach, szczególnie dla osób o jasnej karnacji. Jednymi z potencjalnych zagrożeń są rak skóry oraz czerniak. Przed słońcem możemy się jednak skutecznie chronić za pomocą olejków i filtrów przeciwsłonecznych.

Jeśli na stałe wprowadzimy te proste, ale skuteczne nawyki do naszego codziennego życia, ryzyko pojawienia się nowotworu z pewnością zdecydowanie spadnie. Pomimo że nawet wzorcowe dbanie o własne zdrowie nie gwarantuje nam stuprocentowej pewności, nie ma powodu, by dawać chorobie przewagę już na starcie!

zdj. główne: Angiola Harry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Eko-podróże: Jak wybierać środki transportu dla zdrowia i planety
Odkryj, jak zminimalizować twoje ekologiczne ślady podczas podróży. Nasz przewodnik pokazuje, jak świadomie wybierać środki transportu dla zdrowia człowieka i ochrony planety.
Lokalizator GPS w systemie e-toll: Innowacyjne rozwiązanie dla usprawnienia płatności drogowych
Lokalizator GPS w systemie e-toll: Innowacyjne rozwiązanie dla usprawnienia płatności drogowych
Lokalizator GPS w systemie e-toll: Innowacyjne rozwiązanie usprawniające płatności drogowe.
Jak wybrać idealne meble do przechowywania ubrań w naszym domu?
Jak wybrać idealne meble do przechowywania ubrań w naszym domu?
Przeczytaj praktyczne wskazówki, jak dokonać najlepszego wyboru mebli do przechowywania ubrań. Znajdź styl i funkcjonalność, które spełnią Twoje oczekiwania i dopasują się do aranżacji wnętrza.
Ostatnie wpisy